wrz
28

Polka na francuskim tronie

Na Zamku Królewskim w Warszawie można obejrzeć wspaniałą wystawę „Wersal Marii Leszczyńskiej. Sztuka dworska we Francji XVII wieku”, prezentującą nie tylko niezwykłe losy polskiej księżniczki, babki trzech królów Francji, ale także wyjątkową sztukę dworską czasów Ludwika XV.

Maria Leszczyńska – córka króla Polski na wygnaniu Stanisława Leszczyńskiego – była niezwykłą kobietą. Choć nie miała posagu pokonała blisko setkę kandydatek na żonę francuskiego władcy. Uznano ją za najlepszą partię. Czym to wytłumaczyć? Odpowiedź znajduje się w raporcie francuskich służb zagranicznych, w którym można przeczytać: „Nie jest może piękna, ale ujmuje delikatnością, intelektem, mądrością i zachowaniem. Jest uosobieniem wszelkich cnót”.

Wystawa, którą możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie w interesujący sposób przybliża życie Marii, Ludwika i innych mieszkańców dworu, a także panujące na nim obyczaje. Za sprawą licznych eksponatów – będących znakomitymi dokumentami z epoki – widzowie mogą się poczuć tak, jakby przenieśli się do Wersalu za czasów Marii Leszczyńskiej (wiele dzieł pochodzi ze stałej ekspozycji pałacu).  

To również doskonały przegląd XVIII-wiecznej sztuki, zwłaszcza malarstwa portretowego (można obejrzeć m.in. wizerunki Ludwika i Marii na obrazach wybitnego malarza Jeana-Baptiste Vanloo) i artystycznego rzemiosła. Warto wspomnieć, że Maria Leszczyńska kochała sztukę i nawet urządziła w Wersalu pracownię malarską. Czy królowa była utalentowana? Można to ocenić, oglądając m.in. dekoracyjne obrazy z gabinetu chińskiego, które królowa tworzyła wraz z profesjonalistami.

Wystawa potrwa do 5 stycznia 2014 r.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9149,1050856-Polka-krolowa-Francji.html

|