wrz
29

Pierścionek Jane Austen odzyskany

Nie zachowało się zbyt wiele klejnotów należących do Jane Austen – jednej z najwybitniejszych światowych pisarek. W zeszłym roku na aukcji wystawiono jeden z trzech pierścionków, o których wiadomo, że należały do autorki Dumy i uprzedzenia. Cenny pierścionek nabyła słynna piosenkarka Kelly Clarkson.

Pierścionek Jane Austen – wybitnej angielskiej pisarki, autorki wyjątkowych, wielokrotnie tłumaczonych na wiele języków powieści – piosenkarka Kelly Clarkson nabyła w zeszłym roku za ponad 15 tys. funtów. Dołączony był do niego dokument (na zdj.) opisujący historię cennego klejnotu. Jednak ten zakup nie spotkał się z entuzjazmem ze strony Brytyjczyków.

Fani Jane Austen i jej znakomitych książek nie chcieli, aby przedmiot należący kiedyś do autorki Rozważnej i romantycznej opuścił brytyjskie terytorium. Reprezentanci Muzeum Jane Austen wraz brytyjskim Ministerstwem Kultury zorganizowali specjalną kampanię i zebrali wystarczająco dużo pieniędzy, aby odkupić pierścionek. Tę wspaniałą inicjatywę znacząco wsparła zapomoga finansowa w wysokości 100 tys. funtów przekazana przez anonimowego darczyńcę. Muzeum złożyło Kelly Clarkson ofertę odkupienia pierścionka, która została przyjęta przez piosenkarkę. Clarkson pogratulowała fanom udanej zbiórki.

My również gratulujemy Brytyjczykom – oto jak powinno się dbać o dziedzictwo narodowe!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/brytyjczycy-obronili-pierscionek-jane-austen-nie-chca-by-nosila-go-kelly-clarkson,356919.html

|