paź
2

Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego przyznana

Znamy już tegorocznych laureatów prestiżowej nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego. Są to: Paolo Rumiz, Francesco M. Cataluccio oraz Ferdinando Scianna. Nagrody zostały wręczone w Rzymie.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego – pierwsza wręczana poza Polską – jest przyznawana od 2012 roku przy okazji Festiwalu Literatury Podróży. Trzej zwycięzcy otrzymali statuetki autorstwa mieszkającego w Rzymie wybitnego rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego.

Paolo Rumiz, włoski reportażysta, jest związany z dziennikiem „La Repubblica”. Był wysłannikiem w czasie wojen w byłej Jugosławii oraz w Afganistanie, wiele podróżował po Europie (często na rowerze czy na pokładzie małego statku). Swoje wrażenia opisał w książkach.

Francesco M. Cataluccio jest pisarzem, wydawcą oraz popularyzatorem polskiej literatury we Włoszech. Zredagował m.in. włoskie wydanie dzieł Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Polski czytelnik może znać Cataluccio z jego książek – w Polsce ukazały się m.in.: Czarnobyl (w tłumaczeniu Pawła Bravo), Jadę zobaczyć, czy tam jest lepiej czy Niedojrzałość: Choroba naszych czasów (obie przełożył Stanisław Kasprzysiak).

Ferdinando Scianna – trzeci z laureatów – to znakomity fotograf, który współpracował m.in. z sycylijskim pisarzem Leonardo Sciascią czy reżyserem Giuseppe Tornadore. W swoim dorobku ma wiele albumów fotograficznych.

Serdecznie gratulujemy tego wspaniałego wyróżnienia!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30074,premio-kapuscinski-2013.html

|