paź
5

Dom w ruinach zamku

Posiadłość Astley Castle zwyciężyła w prestiżowym konkursie RIBA Stirling Prize 2013 i została uznana za najlepszy nowy budynek w Unii Europejskiej. To wyjątkowy dom letniskowy wbudowany w ruinach zamku z XII wieku i spleciony z 800-letnią historią.

Zwycięski budynek (na zdjęciu obok przed i po renowacji) pokonał pięciu innych finalistów (w  tym największą irlandzką atrakcję turystyczną – której współautorką jest Polka Monika Arczyńska – imitującą formacje wulkaniczne Groblę Olbrzyma). Jury uznało Astley Castle za świetny przykład tego, jak nowoczesna architektura może ożywić starożytny zabytek.

Astley Castle leży w hrabstwie Warwickshire w środkowej Anglii. Znakomici architekci z biura Witherford Watson Mann uzupełnili braki w średniowiecznych murach dwupoziomową strukturą – w ten sposób powstał kontrast między nowym i starym budownictwem. Komfortowe pomieszczenia mieszkalne, które umieszczono w zamku, cieszą się ogromną popularnością. Zostały już zarezerwowane do połowy 2015 roku.

Historia tego wspaniałego zamku jest bardzo ciekawa. W latach 1420-1600 mieszkały w nim trzy królewskie córki – w tym Jane Grey, która została angielską królową zaledwie na osiem dni (potem po oskarżeniu o knucie politycznych intryg została ścięta). W Astley Castle wychowała się też George Eliot, wybitna pisarka, autorka takich książek jak Miasteczko Middlemarch czy Młyn nad Flossą (obie ukazały się w Polsce w tłumaczeniu Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej). W czasie II wojny światowej Astley Castle był używany jako szpital polowy, a w 1955 przekształcono go w hotel, który 23 lata później został zniszczony przez pożar i popadł w ruinę.

The Landmark Trust – architektoniczna organizacja charytatywna – chciała przywrócić zamkowi dawny splendor, ale nie było to możliwe ze względu na brak środków finansowych. Jej członkowie wpadli na pomysł organizacji konkursu na projekt wakacyjnego domu, który mógłby stanąć wśród ruin i być niewątpliwą atrakcją turystyczną. Firma Witherford Watson Mann wygrała w konkursie w 2007 roku.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/dom-wbudowany-w-sredniowieczne-ruiny-zamku-to-z-nim-przegrala-polka,358082.html

|