paź
13

Przyszłościowe języki niszowe

Jak wynika z badań, znajomość dwóch języków obcych w dzisiejszych czasach powoli staje się normą. Okazuje się, że obecnie w znalezieniu zatrudnienia bardzo pomaga znajomość mało popularnego języka obcego.


Szkoły językowe nie mogą narzekać na brak chętnych. Najpopularniejszym językiem wybieranym przez kursantów pozostaje angielski. Dużym zainteresowaniem cieszą się również kursy niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego. Jednak jak wynika z analizy rynku pracy, coraz częściej poszukuje się osób, które potrafią się wykazać znajomością któregoś z niszowych języków (np. tureckiego, koreańskiego czy węgierskiego). Sam fakt, że ktoś zdecydował się na nauczenie trudniejszego języka mówi wiele o człowieku – świadczy o silnej woli, zaangażowaniu, pasji i otwartości.

Obecnie Europejczycy największe nadzieje rozwoju zawodowego pokładają w chińskim – stąd wiele szkół językowych ma go już w ofercie. Jednak aby zdobyć atrakcyjne stanowisko, na którym wymagany jest język uznawany za niszowy, trzeba doskonale orientować się również w kwestiach kulturowych (łatwo popełnić nietakt, np. rozmawiając z chińskim szefem o wolności słowa). Dla wielu ludzi atrakcyjne miejsce zatrudnienia stanowi Skandynawia – to dlatego od kilku lat obserwuje się spore zainteresowanie językiem szwedzkim, a ostatnio także norweskim.  

Pracy, w której wykorzystuje się doskonałą znajomość rzadko spotykanych w Polsce języków, można poszukać np. w biurach tłumaczeń czy tzw. centrach usług wspólnych. Codziennie pojawiają się ogłoszenia firm poszukujących osób władających niszowymi językami (zwłaszcza fińskim, albańskim czy estońskim). W księgowości potrzebni są ci, którzy posługują się m.in. językiem portugalskim, a w dziale HR – władający arabskim. Obecnie istnieje również duże zapotrzebowanie na pracowników znających język rosyjski.

Przystępując do nauki niszowego języka, warto pamiętać, że trzeba to robić z prawdziwą pasją. Przyswajanie trudnych słówek czy skomplikowanych konstrukcji gramatycznych wymaga czasu i cierpliwości. Nie zaszkodzi również – na potrzeby przyszłej pracy – postarać się o certyfikat poświadczający znajomość danego języka.

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/praca-szukam-pracy-z-jezykami,artykuly,271214,1,1,2.html

|