paź
17

Literacki Nobel dla Alice Munro

Literacką nagrodą Nobla w 2013 r. została uhonorowana wspaniała kanadyjska pisarka Alice Munro często nazywana „mistrzynią krótkiej formy literackiej”.


Akademia Szwedzka nie miała wątpliwości, że to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie należy się tej wybitnej kanadyjskiej pisarce. Alice Munro urodziła się w 1931 r. To jedna z najlepszych współczesnych autorek krótkich form prozatorskich. W swojej twórczości skupia się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu, kreśląc wyraziste psychologicznie portrety postaci (głównie kobiet). Te znakomite zbiory opowiadań przetłumaczono dotąd na dwadzieścia języków.  

W Polsce jak dotąd ukazały się następujące książki Alice Munro: Uciekinierka (z angielskiego przełożyła Alicja Skarbińska-Zielińska), Miłość dobrej kobiety (tłum. Agnieszka Pokojska), Kocha, lubi, szanuje (tłum. Jadwiga Jędryas i Tina Oziewicz), Taniec szczęśliwych cieni, Zbyt wiele szczęścia, Drogie życie, Przyjaciółka z młodości (przeł. Agnieszka Kuc), Za kogo ty się uważasz? (przeł. Elżbieta Zychowicz) i Widok z Castle Rock (przeł. Ewa Elżbieta Nowakowska).  

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30158,nobel-dla-alice-munro!.html

|