paź
18

Powrót Herculesa Poirota

Wspaniała wiadomość dla fanów Agathy Christie! Spadkobiercy tej wybitnej pisarki – zwanej niebezzasadnie Królową Kryminałów – zgodzili się na przywrócenie do życia jednego z najsłynniejszych detektywów w historii literatury. Hercules Poirot znów będzie rozwiązywał zagmatwane zagadki kryminalne.

Hercules Poirot, znakomity belgijski detektyw (na zdjęciu wcielający się w jego postać w serialu Poirot David Suchet),  pojawił się na kartach trzydziestu czterech powieści angielskiej pisarki Agathy Christie oraz w kilku zbiorach opowiadań. Po raz pierwszy wystąpił w debiutanckiej książce Królowej Kryminałów z 1920 r. Tajemnicza historia w Styles (wydanie polskie w 1966 w tłumaczeniu Tadeusza Jana Dehnela). Ostatnią powieścią z jego udziałem jest opublikowana w 1975 r. Kurtyna (wydanie polskie w 1978 r. w przekładzie Anny Szeryńskiej), w której słynny detektyw umiera.

Jak się okazuje, blisko czterdzieści lat po swojej śmierci Hercules Poirot powróci, aby rozwiązywać nowe zagadki kryminalne. Wnuk Christie, Matthew Prichard – choć z początku niechętny temu pomysłowi – ostatecznie zgodził się na stworzenie i publikację kolejnych książek z udziałem wielkiego detektywa. Ma nadzieję, że dzięki temu zwiększy się zainteresowanie powieściami napisanymi przez jego babcię.      

Pierwszą powieść z nowego cyklu napisze Sophie Hannah, autorka wyjątkowych thrillerów psychologicznych. Jej stustronicowe szczegółowe streszczenie zostało zaakceptowane przez wydawców i spadkobierców Christie. Niewiele wiadomo na temat fabuły nowej książki, która ma ukazać się we wrześniu 2014 r. Akcja będzie osadzona w późnych latach dwudziestych (między Tajemnicą Błękitnego Ekspresu i Samotnym domem).

Czy Hannah dorówna Królowej Kryminału? Obyśmy mogli się szybko przekonać!  

Źródło tekstu i grafiki: http://booklips.pl/newsy/herkules-poirot-zmartwychwstanie-na-kartach-nowej-powiesci/

|