paź
21

Porady i ciekawostki językowe

23 października 2013 ukaże się nowa książka Katarzyny Kłosińskiej Co w mowie piszczy. Ta wspaniała publikacja w przystępny sposób przybliża zawiłości współczesnej polszczyzny.

Kolejna znakomita książka dr hab. Katarzyny Kłosińskiej – pracującej w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego – powstała na kanwie słynnej audycji radiowej, podczas której wybitna językoznawczyni odpowiadała na nadesłane drogą e-mailową pytania słuchaczy, a także przybliżała historię języka polskiego i tłumaczyła jego zawiłości. Co w mowie piszczy to zbiór najciekawszych pytań o nasz język wraz z odpowiedziami.

To pozycja niezwykle cenna – wszak język polski czasami bywa trudny nie tylko dla obcokrajowców, ale i dla jego rodzimych użytkowników. Nieraz musimy się zastanawiać, czy słusznie używamy danej formy wyrazu, wyrażenia lub zwrotu (np. otrzymaliśmy naklejkę z logo firmy czy z logiem firmy? Wysyłamy SMS czy SMS-a? Na numer czy pod numer telefonu? Chodzimy na sanki z tatą czy z tatem?). Dlaczego niektóre połączenia wyrazowe uznajemy za poprawne (np. dwoje bliźniąt, pójść na piechotę), a inne (np. efekt końcowy) traktujemy jako błąd? Często okazuje się, że wiele współcześnie używanych związków frazeologicznych dokumentuje dawne zwyczaje czy odmienne od dzisiejszych poglądy na świat.

Warto zainteresować się tą wyjątkową publikacją i odkryć tajemnice języka polskiego.

Źródło tekstu i grafiki: http://publicat.pl/publicat/oferta/popularnonaukowe/co-w-mowie-piszczy-katarzyna-klosinska_66,2420,6583.html?newsletter=1

|