paź
25

Angelus dla Oksany Zabużko i Katarzyny Kotyńskiej

Laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus została uhonorowana autorka powieści Muzeum porzuconych sekretów Oksana Zabużko. Wręczenie tej prestiżowej nagrody odbyło się w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

We wspaniałej książce Muzeum porzuconych sekretów Zabużko zabiera czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni – od wschodu Ukrainy po Galicję. Wszystko rozgrywa się od międzywojnia aż do współczesności. Głównymi bohaterami są ukraińska dziennikarka, pochodzący ze Lwowa antykwariusz, a także żołnierz UPA. W wywiadzie Zabużko podkreśliła, że poprzez opowiadanie o trudnej historii swego kraju, chciała pokazać, że rzeczywistość bywa nieoczywista.

Do ostatniego etapu tej edycji Angelusa zostało zakwalifikowanych siedem znakomitych książek. Oprócz Muzeum porzuconych sekretów w finale znalazły się trzy polskie powieści (Dom nad Lutnią Kazimierza Orłosia, Dziennik Jerzego Pilcha, Grochów Andrzeja Stasiuka i Morfina Szczepana Twardocha) oraz dwie książki autorów zagranicznych: austriackiego pisarza Karla-Markusa Gaussa i Jest noc wybitnej rosyjskiej pisarki Ludmiły Pietruszewskiej.

Prestiżową Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus przyznano już po raz ósmy. To wielkie wyróżnienie ustanowiono z myślą o pisarzach pochodzących z dwudziestu jeden krajów Europy Środkowej, którzy w swoich książkach podejmują tematy ważne dla współczesności, przybliżają różnorodność i bogactwo innych kultur oraz skłaniają do refleksji. Nagrodą jest gratyfikacja finansowa w wysokości 150 tys. zł. oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano.

W ramach Angelusa nagradza się również tłumacza wyróżnionej książki. Tym razem laureatką została Katarzyna Kotyńska, która przetłumaczyła powieść Zabużko. Nagrodę dla tłumacza (20 tys. zł.) ufundowała  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Serdecznie gratulujemy obu laureatkom!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30198,angelus-dla-oksany-zabuzko.html

|