paź
29

Syreny nie tylko w baśniach

Znamy tę postać z herbu Warszawy czy ze wspaniałej opowieści Hansa Christiana Andersena przeniesionej potem na ekran przez Walta Disneya. Tymczasem okazuje się, że syreny – które przywykliśmy łączyć z legendami, baśniami czy filmami – istnieją naprawdę!

Aż 65 wybitnych ekspertów reprezentujących amerykańską Krajową Administrację Oceaniczno-Atmosferyczną ogłosiło istnienie „hybryd ludzko-rybnych” (czyli syren) – są na to niezbite dowody. Jak tłumaczą naukowcy, „wodne humanoidy” – bo i takim mianem określa się te postacie – można spotkać w morzach i oceanach na całym świecie (głównie w wodach Karaibów i Morza Śródziemnego, ale również na Pacyfiku i Południowym Atlantyku). W ramach badań naukowych prowadzonych przez Krajową Administrację, schwytano siedem syren i umieszczono je w akwarium, gdzie pozostają pod ścisłą obserwacją.

Pierwsze dowody na istnienie syren pojawiły się już około 30 tysięcy lat temu w postaci malowideł naskalnych z epoki kamienia łupanego. Na rycinie obok postać syreny – obraz pochodzi z książki Historia naturalna wydanej we Franfurcie w 1565 roku.

To znakomite odkrycie pozwoli spojrzeć inaczej na te wyjątkowe stworzenia, które dotąd kojarzyły się z baśniami czy legendami.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/944256,Naukowcy-syreny-istnieja-nie-tylko-w-bajkach

|