paź
31

Trick or treat? Dziś Halloween!

31 października obchodzimy Halloween. To wspaniałe święto przybyło do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Wielu z nas zapewne będzie dziś uczestniczyć w wyjątkowych zabawach związanych z Wigilią Wszystkich Świętych.
Geneza Halloween nie jest znana. Prawdopodobnie wywodzi się z jednego z celtyckich świąt. Już ponad 2000 lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii, a także w wybranych rejonach Francji tego dnia obchodzono święto zmarłych, a także żegnano lato i witano zimę. W XIX w. Halloween przywędrowało do Stanów Zjednoczonych, gdzie do dziś obchodzi się je najhuczniej.

Z Halloween wiąże się wiele zabaw. Amerykańskie dzieci często przebierają się za duchy, czarownice, potwory czy demony i pukają do drzwi okolicznych domów, prosząc o słodycze. Hasło wywoławcze to trick or treat (co tłumaczy się jako: „cukierek albo psikus”). Inne zabawy to wróżby, wyławianie zębami pływających w wannie lub wiadrze jabłek czy zjadanie bez pomocy rąk zawieszonych na nitkach owoców i słodyczy. Uzupełnieniem zabawy jest niecodzienne menu, na które składają się np. wyjątkowe ciasteczka (np. w kształcie nagrobków czy trupich czaszek – wiele przepisów można znaleźć na stronach internetowych).

Jednym z najbardziej znanych symboli Halloween jest wydrążona dynia z palącymi się w środku świeczkami. Na poniższym filmie można zobaczyć, jak przygotować taką dynię:

Obecnie często narzeka się na amerykanizację tego święta i odchodzenie od pierwotnych zwyczajów. Jedno pozostaje pewne – Halloween może się wiązać z doskonałą zabawą!

Źródło tekstu: http://halloween.friko.net/halloween.html
Źródło filmu: http://www.youtube.com/watch?v=Mpg3gifMfz0

|