lis
3

Sekrety hiszpańskiej kuchni

Instytut Cervantesa zaprasza na wyjątkowe warsztaty kulinarne poświęcone wspaniałej kuchni hiszpańskiej. W ramach zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak przyrządzić tradycyjne dania duszone, z których słynie Hiszpania.

Kuchnia hiszpańska znana jest z bogactwa znakomitych dań duszonych przygotowywanych przede wszystkim z mięsa i warzyw. Podczas warsztatów kulinarnych „Tradycyjne duszone dania z Hiszpanii 2” będzie można się dowiedzieć, jak przyrządzić jedne z najbardziej znanych i smacznych dań: m.in. marmitako vasco (gulasz baskijski), fabada asturiana, (danie z fasoli), fabadas con mariscos (potrawa z fasoli i owoców morza) czy suquet de pescado catalán (katalońska zupa rybna). Zajęcia poprowadzi wybitny chilijski kucharz Alejo Torreblanca Leiva (na zdj.).

Warsztaty odbywają się 16 listopada (w godz. 9.30-12.30) oraz 18 listopada (godz. 17.30-20.30) w restauracji Valparaiso przy ul. Dietla 33 w Krakowie. Ilość miejsc ograniczona. Koszt każdego spotkania to 135 zł. (dla słuchaczy Instytutu Cervantesa) oraz 150 zł. (dla wszystkich pozostałych).

Zajęcia będą prowadzone w języku hiszpańskim z tłumaczeniem na język polski.

Źródło tekstu: http://cracovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha91398_61_29.htm
Źródło grafiki: http://www.kukbuk.com.pl/cervantes-w-kuchni/

|