lis
6

Nagroda Goncourtów przyznana

Znamy już tegorocznego laureata wspaniałej Nagrody Goncourtów. To Pierre Lamaitre, wybitny francuski pisarz i autor scenariuszy, znany również w Polsce.

Nagroda Goncourtów to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie we Francji. Tym razem otrzymał ją Pierre Lamaitre za książkę Au revoir la-haut, przedstawiającą historię pokolenia kombatantów I wojny światowej. Ta powieść Lamaitre’a nie doczekała się jeszcze polskiego przekładu. Do tej pory w Polsce wydano dwie książki tego znakomitego francuskiego pisarza: kryminał Zakładnik i thriller Ślubna suknia (obie przetłumaczyła Joanna Polechowska).

Nagroda Goncourtów – przyznawana od 1903 r. – to najbardziej znane wyróżnienie w dziedzinie literatury po literackim Noblu. Ustanowił ją w swoim testamencie pisarz i krytyk Edmond de Goncourt, aby uczcić pamięć swego brata Julesa – również zajmującego się pisarstwem i krytyką literacką. Dotychczas Nagrodę Goncourtów otrzymali m.in. Marcel Proust, Simone de Beauviour czy Michel Houellebecq.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30285,pierre-lemaitre-laureatem-nagrody-goncourtow.html

|