lis
8

Kaloryczna kawa

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie (również w Polsce – co piąty Polak wypija jedną filiżankę na początek dnia). Warto wiedzieć, że choć „mała czarna” ma zaledwie 7 kalorii, to już bardziej wyszukane kawy mogą być rujnujące dla wszelkich diet.

Nazwa kawa pochodzi od arabskiego kahwa (co ciekawe, to słowo tłumaczono dawniej jako: wino). Ten wyjątkowy napój może się poszczycić długą historią. Owoce kawowca wykorzystywano w Etiopii już w I tysiącleciu p.n.e., spożywając je z dodatkiem masła i soli. Prawdopodobnie w XIII lub XIV wieku arabscy kupcy przywieźli nasiona kawy do Jemenu, gdzie opracowano metodę prażenia i wytwarzania z nich napoju, który wkrótce rozpowszechniono w całej Arabii. W Europie kawa była dostępna najpewniej już w XVI wieku za sprawą importu brytyjskiego i holenderskiego. Obecnie największymi „kawoszami” w Europie nie są – jak zwykło się przypuszczać – Włosi, a obywatele fińscy, którzy wypijają nawet pięć filiżanek kawy dziennie.

Kawa to dla wielu poranny zastrzyk energii, który niestety często zastępuje pożywne śniadanie. Trudno zaprzeczyć, że bywa to kaloryczny napój. Zwykła czarna kawa lub espresso mają jedynie 7-25 kcal, ale już np. kubek wspaniałej włoskiej latte to prawdziwa bomba kaloryczna (na chudym mleku: 150-200 kcal, na pełnotłustym – 250-300 kcal!). Sporo kalorii mają również smakowite dodatki (kostka cukru to ok. 20 kcal, bita śmietana – ok. 100 kcal, kulka lodów – ok. 40 kcal, a syrop – ok. 50 kcal).  

Bomba energetyczna czy bomba kaloryczna? Warto się nad tym zastanowić, kiedy będziemy się decydować na kolejny kubek aromatycznej kawy.

Źródło tekstu i grafiki: http://stylzycia.newsweek.pl/latte-kaloryczna-jak-deser-na-newsweek-pl,artykuly,272869,1.html

|