lis
9

Dom na bloku

Na dachu jednego z bloków w Koszycach w Słowacji stanęły drewniane domki. To pomysł Tomasza Dzadonia, który w ten sposób chciał zwrócić uwagę na zmiany zachodzące przez lata w przestrzeni i architekturze.

Architektura to ważna część naszej historii – takie jest przesłanie wspaniałego projektu słowackiego artysty Tomasza Dzadonia. To on umieścił trzy drewniane domki (nawiązujące do dawnego budownictwa ludowego w Słowacji) na dachu jednego z typowych postkomunistycznych bloków w Koszycach. Tym samym w niezwykły sposób połączył teraźniejszość z przeszłością.    

Ten wybitny twórca tłumaczy, że również mieszkańcy bloku stanowią ważną część tego projektu. Dzadon pragnie, aby jego krajanie (z których większość nadal mieszka w „domach z betonu”) spojrzeli z nowej perspektywy na historię – budownictwo wszak jest jej integralną częścią. Zmiany w architekturze powodują także zmiany w życiu ludzi.

Pomysł zbudowania „domu na bloku” zrodził się już w 2006 r. Później Dzadon zaczął opracowywać szczegóły, a także zbierał fundusze na realizację tego znakomitego projektu. Wsparcia finansowego udzielili mu darczyńcy, których zainteresowała wizja artysty. Po skończeniu prac każdy z nich otrzymał przypinkę z napisem „Jestem z blokowiska” oraz kartkę z podziękowaniami autora.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/zmienic-domy-z-betonu-slowak-przeniosl-historie-na-dach-bloku,368136.html

|