lis
11

Druga książka Le Corbusiera wreszcie po polsku

W księgarniach ukazała się druga książka wybitnego architekta Le Corbusiera. Ta wyjątkowa relacja z przedwojennej podróży najwybitniejszego XX-wiecznego urbanisty do Ameryki pojawia się w Polsce po 76 latach od francuskiej premiery!

Inspiracją i właściwym bohaterem książki Le Corbusiera Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych jest przedwojenny Nowy Jork – wówczas fascynująca i zarazem egzotyczna metropolia, w której wszystko wydawało się możliwe. To tu udał się w 1935 r. wybitny architekt, aby wygłaszać wykłady dla amerykańskiej publiczności. W wieżowcach Manahattanu zobaczył „białe katedry nowoczesności” – symbol aspiracji XX wieku. Opisał to w książce, która miała kolosalne znaczenie dla światowego modernizmu architektonicznego.  

Jednak książka Kiedy katedry były białe… nie traktuje tylko o budownictwie. Znakomity francuski architekt pisze także o podróżach koleją, o manierach Amerykanów, przedstawia etykę pracy, świat wielkich finansów, biznesu i sztuki, zachwyca się cudami techniki. To wspaniałe połączenie architektonicznego i politycznego manifestu z dziennikiem podróży. Le Corbusier jako Europejczyk patrzy na amerykańską cywilizację zarazem z podziwem i wyższością.

Ta doskonała publikacja ukazuje się pierwszy raz w całości w polskim przekładzie (do tej pory jej niewielkie fragmenty zamieszczono jedynie w magazynie „Arkady” w 1939 r.). To już druga książka Le Corbusiera – po W stronę architektury – dostępną w Polsce (obie przetłumaczył Tomasz Swoboda). 

Kiedy katedry były białe. Podróż do kraju ludzi nieśmiałych
to pozycja, której nie może przegapić żaden miłośnik architektury!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.centrumarchitektury.org/projekty/kiedy-katedry-byly-biale-druga-ksiazka-le-corbusier-po-polsku

|