lis
19

Nagroda dla Adama Zagajewskiego

Wybitny polski pisarz i tłumacz Adam Zagajewski został uhonorowany prestiżową Nagrodą Literacką im. Eichendorffa Towarzystwa Literatur i Sztuki Wschodu w Wangen na południu kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

Nagroda Literacka im. Eichendorffa jest przyznawana od 1956 r. Laureat otrzymuje gratyfikację finansową w wysokości 5 tys. euro. Adam Zagajewski został doceniony jako autor wybitnych wierszy znanych dzięki doskonałym tłumaczeniom również czytelnikowi niemieckiemu. Wręczenie nagrody odbędzie się 21 września 2014 r. 

Krąg Wangen w Allgaeu został założony przez niemieckich pisarzy, którzy wyjechali z Dolnego Śląska po 1945 r. w wyniku przesunięcia granicy polsko-niemieckiej. Stowarzyszenie utrzymuje bliskie stosunki z polskimi pisarzami i germanistami we Wrocławiu i Warszawie.

Adam Zagajewski jest jednym z najchętniej tłumaczonych polskich twórców. Jego znakomite
książki przełożono jak dotąd m.in. na albański, angielski, arabski, bułgarski, czeski, estoński, francuski, hebrajski, hiszpański, łotewski, niderlandzki, niemiecki, norweski, słowacki, słoweński, szwedzki, ukraiński węgierski czy włoski

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki:
http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30331,niemiecka-nagroda-dla-adama-zagajewskiego.html
|