lis
21

Magia zapachów w Wenecji

Wenecja może się poszczycić nową wspaniałą atrakcją! Muzeum perfum – bo o nim mowa – kusi turystów nie tylko wyjątkowymi zapachami. Zwiedzający poznają ponad 300 przepisów i formuł na wonie, a także zobaczą wiele dawnych flakonów oraz przyrządów do rozpryskiwania zapachów.

Wenecja stanowiła prawdziwą stolicę perfum już od XVI wieku. To niezwykłe włoskie miasto dzięki dobrym kontaktom handlowym ze Wschodem uzyskało dostęp do wartościowych przypraw i surowców, z których połączenia powstawały nowe zapachy. Nic dziwnego, że weneckie perfumy były pożądane na wszystkich europejskich dworach! Warto wspomnieć, że zanim wymyślono pojęcie made in Italy (czyli w tłumaczeniu: „zrobione we Włoszech”), już od średniowiecza funkcjonowało inne: made in Venice („zrobione w Wenecji”).  

To właśnie w Wenecji narodził się pomysł, aby olejek zapachowy rozpuścić w alkoholu – tak powstały pierwsze perfumy. Zwyczaj używania tych kosmetyków prowadziła w Wenecji córka cesarza Bizancjum Konstantyna X Dukasa, księżniczka Teodora. Ta wybitna postać znana była ze szczególnego dbania o urodę. Wkrótce zaczęły ją naśladować miejscowe damy.

Muzeum perfum to nawiązująca do historii i tradycji nowa atrakcja na mapie Wenecji. W pięciu muzealnych salach unoszą się piękne zapachy kadzideł, ziół i najróżniejszych przypraw (m.in. melisy, żywicy, bergamoty, cynamonu, szafranu, kardamonu, wanilii, pieprzu czy gałki muszkatołowej). Zwiedzający mogą m.in. zobaczyć zbiór receptur sztuki perfumeryjnej z 1555 roku (dokumentujący aż 300 przepisów i formuł!), a także flakoniki ze słynnego szkła Murano czy wiele przyrządów do rozpryskiwania zapachu.

Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce i dać się oczarować magii zapachów!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/ciekawostki-michalki,5/muzeum-perfum-w-wenecji-kusi-turystow-zapachami,370159.html

|