lis
24

Polskie książki w Turcji

W roku 2014 będziemy obchodzić 600-lecie nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. To wspaniała okazja, aby nasza literatura zaistniała na szerszą skalę w Turcji.

Jak dotąd niewiele polskich książek doczekało się przekładu na język turecki, ale zainteresowanie tureckich wydawców naszą literaturą stale rośnie. Rok 2014 – w którym przypada rocznica nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych – może się okazać przełomowy i zaowocować większą ilością tłumaczeń literackich na język turecki. To wspaniała szansa zarówno dla tłumaczy jak i dla polskiej literatury.

Warto zaznaczyć, że polscy wydawcy byli obecni na Międzynarodowych Targach Książki w Stambule, które miały miejsce w dniach 2-10 listopada 2013 r. Celem tegorocznego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu było nawiązanie kontaktu z tureckimi wydawcami, a także z tłumaczami literatury polskiej na język turecki.

Wtedy też odbyły się dwa spotkania adresowane do tureckich wydawców: prezentacja znakomitych programów wspierających przekłady literatury polskiej, a także panel z udziałem agencji literackich oraz polskich i węgierskich instytucji promujących literaturę.

Kolejnym ważnym wydarzeniem były współorganizowane przez Instytut Książki w Krakowie warsztaty przekładowe TEDA. Uczestniczyło w nich czterech tłumaczy z języka polskiego na język turecki i czterech z tureckiego na polski. Zostali oni uhonorowani tą prestiżową nagrodą w ramach konkursu przeprowadzonego przez Instytut Książki i Ministerstwo Kultury i Turystyki. Warsztaty polegały na pracy nad tekstem.

Współpraca polsko-turecka będzie kontynuowana w przyszłym roku, kiedy to Polska weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Tanpinar (w maju) oraz listopadowych Targach Książki w Istambule. Ponadto w najbliższym czasie ukaże się wiele polskich książek w przekładzie na język turecki – m.in. Witolda Gombrowicza, Olgi Tokarczuk, Janusza Głowackiego i Zygmunta Miłoszewskiego.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30369,polska-literatura-w-turcji.html

|