lis
27

Adam Zagajewski doceniony w Chinach

Adam Zagajewski – wybitny polski poeta, eseista i tłumacz – został uhonorowany prestiżową nagrodą literacką „Zhongkun”, którą nazywa się także „chińskim Noblem poetyckim”. Ceremonia wręczenia tego wyjątkowego wyróżnienia odbyła się 25 listopada w Pekinie.

Wspaniała międzynarodowa nagroda literacka „Zhongkun” – nazywana niekiedy chińskim Noblem poetyckim – przyznawana jest raz na dwa lata przez Fundację Poetycką Zhongkun we współpracy z Instytutem Badań nad Poezją Uniwersytetu Pekińskiego. To jedyna tego rodzaju nagroda poetycka w Chinach, którą wyróżnia się także cudzoziemców (w każdej edycji otrzymuje ją dwóch laureatów – Chińczyk i obcokrajowiec). Do tej pory jednym z najsłynniejszych poetów uhonorowanych tą nagrodą był Bei Dao, przedstawiciel „Mglistych Poetów”, grupy literackiej sprzeciwiającej się restrykcjom narzuconym przez rewolucję kulturalną.

„Zhongkun” to niejedyna nagroda, jaką otrzyma Adam Zagajewski w Chinach. W marcu 2014 r. grupa „Qi Ling Hou” – nieformalne stowarzyszenie zrzeszające znakomitych poetów urodzonych w latach 70. wręczy polskiemu twórcy nagrodę za całokształt twórczości poetyckiej.

W 2014 w Chinach ma się ukazać zbiór wierszy Adama Zagajewskiego (po raz pierwszy w przekładzie bezpośrednio z języka polskiego). Wiersze
przetłumaczyła doskonała tłumaczka  Wu Lan, na której dorobek składa się wiele przekładów polskiej literatury (m.in. książki Czesława Miłosza, reportaże Ryszarda Kapuścińskiego czy listy Brunona Schulza). 

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki:
http://culture.pl/pl/artykul/chinski-nobel-dla-zagajewskiego
|