lis
29

„Lot nad kukułczym gniazdem” w Katowicach

Niedawno w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach miała miejsce premiera Lotu nad kukułczym gniazdem – sztuki Dale’a Wassermana stworzonej na podstawie wspaniałej powieści Kena Keseya pod tym samym tytułem. To wyjątkowe przedstawienie będzie można obejrzeć co najmniej do końca tego sezonu artystycznego.

Dramat Wassermana stanowi adaptację słynnej książki Kena Keseya Lot nad kukułczym gniazdem, która ukazała się w Polsce w 1962 roku w tłumaczeniu Tomasza Mirkowicza. Na podstawie tej powieści zrealizowano również nagrodzony pięcioma Oscarami film w reżyserii Milosza Formana z Jackiem Nicholsonem i Louise Fletcher w rolach głównych.

Wybitny reżyser najnowszej inscenizacji Robert Talarczyk podkreśla, że celem spektaklu, który można obejrzeć w Teatrze Śląskim, jest przede wszystkim nawiązanie dialogu z młodą publicznością. Realizując sztukę Dale’a Wassermana, postanowił sprawdzić, jak znakomita powieść amerykańskiego pisarza dawniej odczytana jako „antysystemowa”, zostanie odebrana współcześnie.

To nie pierwsza inscenizacja Lotu nad kukułczym gniazdem na gruncie polskim. Wcześniej inscenizowali ją m. in. tacy twórcy jak Zygmunt Huebner (Teatr Powszechny w Warszawie), Krzysztof Zanussi (Stary Teatr w Krakowie) czy Maja Kleczewska (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu).

Źródło tekstu: http://wyborcza.pl/1,91446,14999332,Katowice___Lot_nad_kukulczym_gniazdem__w_Teatrze_Slaskim.html
Źródło grafiki: http://www1.teatrslaski.art.pl/index.php?lang=pl

|