gru
3

Biografia Bette Davis

Niedawno nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się biografia Bette Davis – wyjątkowej aktorki uważanej za jedną z największych gwiazd z historii kina. Tytułowa bohaterka filmu Co się zdarzyło Baby Jane? dzieli się z Charlotte Chandler wspomnieniami dotyczącymi licznych małżeństw, sukcesów i porażek i przede wszystkim – niezapomnianych ról.

Biografia Bette Davis (przetłumaczona na polski przez Piotra Chojnackiego i Katarzynę Bażyńską-Chojnacką) została oparta na serii wywiadów, udzielonych Charlotte Chandler przez tę znakomitą amerykańską aktorkę, która do dziś uchodzi za jedną z czołowych gwiazd Hollywood. Doczekała się dwóch Oscarów i 11 nominacji. Dziś jest pamiętana przede wszystkim za wyjątkowe role w takich filmach jak Wszystko o Ewie, W niewoli uczuć, Jezebel czy Co się wydarzyło Baby Jane?.  

Bette Davis naprawdę nazywała się Ruth Elizabeth Davis, a po rozwodzie rodziców zmieniła imię z Betty na Bette (na cześć tytułowej bohaterki z powieści Balzaca Kuzynka Bietka). Jak możemy przeczytać w książce Chandler – doskonale zdawała sobie sprawę z własnego talentu. Początkowo pracowała jako bileterka w teatrze, ucząc się wszystkich potencjalnych ról. Choć pierwszy film z jej udziałem – Zła siostra – zebrał złe recenzje, nie poddawała się. Ogromny sukces przyniosła jej produkcja Człowiek, który grał Boga. Otrzymała Oscara za role w Kusicielce i Jezebel.

Jednak gigantyczny sukces zawodowy nie szedł w parze z powodzeniem w życiu prywatnym. Jej kolejne małżeństwa rozpadały się (często z jej winy), a niedługo przed śmiercią słynna aktorka pokłóciła się z córką Barbarą, która opublikowała autobiografię, ukazując matkę jako agresywną alkoholiczkę. Zdruzgotana Bette Davis zmarła opuszczona i schorowana, pozostając na zawsze w pamięci swoich fanów.  

Bette Davis
Charlotte Chandler to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników filmu i wielkich hollywoodzkich gwiazd!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wszystko-o-bette-davis-prawnuczce-czarownicy-z-salem,373313.html

|