gru
7

Podróże Patricka Leigh Fermora

Niedawno w polskich księgarniach ukazała się jedna z wielu książek Patricka Leigh Fermora zwanego ostatnim z wielkich pisarzy-podróżników. Dzięki Mani. Wędrówki po Peloponezie czytelnik przeniesie się do Grecji widzianej oczami tego niezwykłego człowieka.

Twórczość Patricka Leigha Femora wreszcie doczekała się tłumaczenia na język polski! Książka Mani. Wędrówki po Peloponezie (w przekładzie Ewy Krasińskiej) to zbiór wspaniałych esejów poświęconych Grecji. Tę wyjątkową pozycję można potraktować jako swoisty przewodnik po Peloponezie.

Patrick Leigh Fermor – wybitny angielski pisarz – był niezwykłym człowiekiem, słynnym nie tylko ze względu na swoje znakomite książki, ale również dzięki ciekawej biografii. Był odważnym podróżnikiem, walecznym żołnierzem i sprytnym agentem wywiadu działającym w Grecji i Albanii. W latach 30. Przeszedł pieszo Europę od Holandii po Bałkany. W 1940 zorganizował grecki ruch oporu, a na Krecie dowodził akcją porwania niemieckiego dowódcy okupowanej wyspy (na kanwie tej historii został później oparty film Operacja generał).

W Anglii relacje z podróży i spotkań Patricka Leigh Farmora zaczęły się ukazywać w latach 50. Erudycyjne i pełne dygresji, zawierające obraz nieco wyidealizowanego świata niewiele miały wspólnego z dzisiejszymi reportażami. Być może właśnie przez swą wyjątkowość te książki do dziś są pasjonujące. Polski czytelnik nareszcie może się o tym przekonać. 

Mani. Wędrówki po Peloponezie
to lektura obowiązkowa dla tych, którzy chcą poznać Grecję lub lubią nietuzinkowe sprawozdania z podróży!

Źródło tekstu: http://wyborcza.pl/1,75475,15049433,Nowe__Zeszyty_Literackie____Patricka_
Leigh_
Fermora.htm
Źródło grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/zapowiedzi-i-nowosci-wydawnicze,aktualnosci,30427,mani–wedrowki-po-poludniowym-peloponezie.html

|