gru
8

Perły polskiego malarstwa we Wrocławiu

Z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 65-lecia Muzeum Narodowe we Wrocławiu otworzyło jedną ze stałych wystaw „Sztuka polska XVII-XIX w.” w zupełnie nowej, wyjątkowej aranżacji.

Czym można wytłumaczyć te zmiany? Dzięki odpowiedniej aranżacji wspaniałe zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu (mieszczącego się przy Placu Powstańców Warszawy 5)  zostały ukazane w nowy sposób, przełamujący schematy i przyzwyczajenia. W przemalowanej z białego na złoty kolor galerii umieszczono niepokazywane do tej pory eksponaty, znakomite obrazy przechowywane dotąd w magazynach i depozyty, które powróciły do Wrocławia z innych muzeów. Wśród nowości znalazły się m.in. następujące płótna wybitnych artystów: Portret Klementyny Walickiej austriackiego malarza Józefa Grassiego czy Kąpiel w Prucie Stanisława Dębickiego. Twórczość Jana Matejki jest nie tylko reprezentowana przez dzieła historyczne (jak Śluby Jana Kazimierza – na zdj.), ale również doskonałe kameralne portrety rodzinne. Najbardziej wszechstronnie ukazano sztukę Młodej Polski końca XIX w. i początku XX w. i jej różne nurty (impresjonizm, symbolizm czy wczesny ekspresjonizm).

Większość obrazów z tej wspaniałej kolekcji pochodzi z dawnych zbiorów Lwowa (Galerii Narodowej miasta Lwowa, Muzeum Narodowego im. Króla Jana III, Muzeum im. Książąt Lubomirskich) oraz z Kijowa (Muzeum Sztuki Rosyjskiej, Muzeum Sztuki Ukraińskiej, Muzeum Sztuki Zachodniej).

Warto odwiedzić Muzeum Narodowe we Wrocławiu i skonfrontować się z naszą rodzimą sztuką. Powiększona dzięki zakupom i darom kolekcja pozwala na wszechstronne zapoznanie się z rozwojem polskiego malarstwa.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9149,1069137-Sztuka-polska-XVII-XIX-we-Wroclawiu.html

|