gru
13

Tłumacz literatury polskiej nagrodzony

Abel Murcia Soriano, znakomity tłumacz literatury polskiej na język hiszpański został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem – Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Abel Murcia Soriano to wybitny hiszpański tłumacz i promotor literatury polskiej w rejonach hiszpańskojęzycznych. Był dyrektorem Instytutu Cervantesa w Warszawie, teraz pełni tę funkcję w krakowskiej filii Instytutu. Przetłumaczył m.in. twórczość Wisławy Szymborskiej (książka Chwila w jego przekładzie – wykonanym wspólnie z Gerardo Beltránem – okazała się bestsellerem w Hiszpanii), Tadeusza Różewicza, Ryszarda Kapuścińskiego i Ewy Lipskiej. Dzięki jego staraniom wspaniałe wiersze polskich poetów znane są nie tylko w Hiszpanii, ale również w Ameryce Łacińskiej. Tutaj można obejrzeć interesujący film, w którym Abel Murcia Soriano opowiada o swojej pracy nad tłumaczeniami współczesnych wierszy.

Mówiąc o zasługach Abla Murcii Soriano dla literatury polskiej, należy także wspomnieć o wyjątkowym przedsięwzięciu – przygotowanej wraz z Gerardo Beltránem i Xavierem Farré antologii współczesnej poezji polskiej autorów urodzonych między 1960 a 1980 rokiem (tytuł oryginału to: Poesía a contragolpe. Antología de poesía polaca contemporánea – autores nacidos entre 1960 y 1980). To niezwykły projekt, charakteryzujący się niespotykanym rozmachem.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30458,gloria-artis-dla-abla-murcii-soriano.html

|