gru
17

Średniowiecze w nowej odsłonie

Zaaranżowano na nowo Galerię Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie – najbogatszą kolekcję zbiorów sztuki średniowiecznej w naszym kraju. W ramach wyjątkowego projektu m.in. odsłonięto okna z widokiem na dziedziniec i zlikwidowano wewnętrzne podziały pomieszczeń.

W Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie (Al. Jerozolimskie 3) znajdują się głównie obiekty z XIV-XV w. (późne średniowiecze), reprezentujące różne regiony Polski. Te wspaniałe  dzieła (ołtarze skrzydłowe, mniejsze ołtarzyki, rzeźby, sprzęty liturgiczne, obrazy) pierwotnie przeznaczono niemal wyłącznie do kościołów. Dzięki nowej aranżacji zwiedzający zrozumie, jaką rolę odgrywała sztuka w życiu religijnym średniowiecza. Wśród znakomitych eksponatów można obejrzeć m.in. krucyfiks „Chrystus Ukrzyżowany” z kościoła Bożego Ciała wykonany ok. 1360, „Madonnę z Obłoku” (niemiecką lub francuską rzeźbę z końca XII w. bądź początku XIII w.), „Ołtarz świętej Barbary” (1447 r.) czy obraz „Modlitwa w Ogrójcu” wybitnego malarza Nicolausa Obilmana. Jak tłumaczą kuratorzy wystawy, prezentacja różnorodnych dzieł pozwala poznać wiele dziedzin sztuki – od malarstwa, przez rzeźbę drewnianą, kamienną i alabastrową, aż po rzemiosło artystyczne.

Ważną zmianę w galerii stanowi odsłonięcie okien z widokiem na muzealny dziedziniec, a także zniesienie podziałów wewnętrznych pomieszczeń. Starannie dobrane rozwiązania przestrzenne tworzą minimalistyczną oprawę dla prezentowanych dzieł sztuki. Istotne jest też światło reflektorowe, które obecnie – dzięki odpowiednim zabiegom technicznym ze strony architektów – łączy się z naturalnym zewnętrznym światłem, uwydatniając złote zdobienia rzeźb i obrazów.

Warto odwiedzić Galerię Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego po zmianach!

Źródło tekstu i grafiki: http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,przemeblowali-sredniowiecze-br-cenne-dziela-na-wyciagniecie-reki,108257.html

|