gru
23

Grudniowe smakołyki w Kraju Kwitnącej Wiśni

Okres naszego Bożego Narodzenia to w Japonii czas zakochanych. Można tam wtedy skosztować wielu wspaniałych słodyczy – prawdziwych arcydzieł sztuki cukierniczej wykonanych w duchu europejskim. O obecnych słodkich trendach w Kraju Kwitnącej Wiśni pisze na swoim blogu dziennikarka i tłumaczka Magdalena Tomaszewska-Bolałek.

Od końca listopada w japońskich sklepach i cukierniach pojawia się rozbudowana oferta specjalnych rarytasów – wiele z nich jest ozdobionych tradycyjnymi europejskimi motywami świątecznymi. Paradoksalnie smakołyki przeznaczone dla zakochanych stanowią mniejszość wśród łakoci z Mikołajami czy reniferami.

Tradycyjne biszkopty są coraz częściej wypierane przez czekoladowe wariacje. Pojawiają się także hybrydowe wypieki łączące tradycyjne japońskie składniki z europejskimi technikami cukierniczymi (np. tort z zieloną sproszkowaną herbatą matcha zrobiony przez cukiernię LeTao). Tegoroczne smakołyki z Kraju Kwitnącej Wiśni zachwycają również zdobnością i wyjątkowym wyrafinowaniem. Przykładowo w Louange Tokyo przygotowano limitowany tort inspirowany postacią Marilyn Monroe, wybitnej amerykańskiej gwiazdy filmowej. Inny niezwykły wypiek z tej cukierni można podziwiać na zdjęciu obok.

Jednak co najważniejsze, estetyka tych słodkich dzieł sztuki dorównuje ich smakowi – japońskie ciasta smakują doskonale!

Magdalena Tomaszewska-Bolałek – jest japonistką, dziennikarką i tłumaczką. Napisała trzy książki o Kraju Kwitnącej Wiśni (Zwierzęta Zodiaku w kulturze Japonii, Tradycje kulinarne Japonii i Japońskie słodycze). Ponadto opublikowała sporo artykułów o kulturze japońskiej, a także przetłumaczyła komiksy takich autorów jak Mari Okazaki, Nananan Kiriko, Mitsukazu Mihara czy Hinako Sugiura.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.kuchniokracja.hanami.pl/index.php/bozonarodzeniowe-lakocie-z-japonii/

|