gru
29

Nowa nagroda dla tłumaczy

Prezydent Gdańska ustanowił nowe wspaniałe wyróżnienie dla tłumaczy – Nagrodę za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, która będzie przyznawana co dwa lata. Pierwsze wręczenie odbędzie się wiosną 2015 r.

Jak mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, tłumacze zazwyczaj pozostają w cieniu i niewiele się o nich mówi. Nawet jak czytamy książkę, zazwyczaj pamiętamy tylko autora, a nie tłumacza, który spolszczył dane dzieło. A przecież tłumacz jest samodzielnym twórcą. To dzięki niemu możemy zapoznać się z danym utworem.  
Zwycięzca będzie wybierany spośród kandydatów zgłoszonych przez wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim, szkoły wyższe, stowarzyszenia i związki twórcze, pisarzy, literaturoznawców, krytyków literackich oraz tłumaczy. W składzie pierwszej kapituły konkursowej zasiądą: Anna Wasilewska z zespołu redakcyjnego „Literatury na świecie”, filozof, historyk i eseista Krzysztof Pomian, teoretyk literatury i tłumacz, Edward Balcerzan, krytyk literacki Justyna Sobolewska, tłumacz Andrzej Jagodziński, tłumacz i eseista Adam Pomorski oraz historyk literatury Stanisław Rosiek. Laureat zostanie uhonorowany głównie za swój dorobek i całokształt pracy tłumaczeniowej, ale też możliwe będzie wyróżnienie za znakomity pojedynczy przekład literacki: poezji, prozy czy eseistyki. Nagrodą będzie gratyfikacja finansowa w wysokości 50 tys. złotych.

Ta prestiżowa nagroda, której patronem został Tadeusz Boy-Żeleński (na zdj.) – pisarz, poeta oraz wybitny tłumacz z języka francuskiego – to kolejne działanie Gdańska na rzecz promocji literatury. W 2008 roku ustanowiono Nagrodę Literacką Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” honorującej nie tylko poetę, ale i jego tłumacza. Ponadto od 2013 roku odbywają się Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. 

Termin nadsyłania kandydatur upływa 30 września 2014 r. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: Instytut Kultury Miejskiej, Dług Targ 39/40, 80-830 Gdańsk z dopiskiem „Nagroda za Twórczość Translatorską”.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30482,nagroda-za-tworczosc-translatorska.html

|