gru
31

Harry Potter na scenie

Harry Potter – główny bohater słynnego powieściowego cyklu Joanne K. Rowling – pojawi się na londyńskim West Endzie. Akcja sztuki rozgrywa się przed wydarzeniami znanymi z powieści Harry Potter i kamień filozoficzny. Poznamy zatem dokładnie dzieciństwo Harry’ego.


Jak przyznaje Joanne K. Rowling – obecnie jedna z najpopularniejszych angielskich pisarek – w ostatnich latach otrzymała sporo propozycji przeniesienia perypetii Harry’ego Pottera na scenę. Jednak dopiero wizja wybitnych producentów teatralnych – Sonii Friedman i Colina Callendera – wydała się jej znakomita. Sama Rowling jednak nie napisze scenariusza sztuki – będzie tylko współproducentką.

Nie ogłoszono jeszcze nazwisk reżysera i scenarzysty. Wiadomo tylko, że sztuka będzie opowiadać o przygodach Harry’ego sprzed tych zawartych w pierwszej książce z tej wyjątkowej serii. Będzie to opowieść o chłopcu, który nie potrafi znaleźć swego miejsca w świecie mugoli. Prace nad tym wspaniałym projektem ruszą już niebawem, a spektakl będzie miał swoją premierę na londyńskim West Endzie w 2015 roku.

Siedmiotomowy cykl o Harrym Potterze autorstwa Rowling odniósł ogromny sukces – sprzedał się w ponad 450 milionach egzemplarzy (wszystkie książki o przygodach małego czarodzieja przetłumaczył na język polski Andrzej Polkowski). Filmy zrealizowane na podstawie tych powieści przez wytwórnię Warner Bros cieszyły się równie wielką popularnością, przyniosły twórcom ogromne korzyści finansowe (ponad 7 miliardów dolarów) i stały się najbardziej kasową serią filmową w historii kina. Sama Rowling niedawno opublikowała dwie kolejne powieści: Trafny wybór oraz Wołanie kukułki (kryminał wydany pod pseudonimem Robert Galbraith). Obie ukazały się w Polsce w przekładzie Anny Grelak.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/harry-potter-powraca-mlodszy-zanim-zostal-czarodziejem,381628.html

|