sty
6

Tłuste jedzenie dobre dla mózgu

Zazwyczaj staramy się unikać tłuszczu. Czy jednak jest to na pewno zdrowe? Nie według doktora Davida Perlmuttera, który uważa, że mózg rozwija się na wysokotłuszczowej diecie. Czy powinniśmy zmienić nasze menu?

Doktor Perlmutter w swojej wspaniałej książce Grain Brain (co można przetłumaczyć jako Gran mózgu) zwraca uwagę, że mózg rozwija się na diecie wysokotłuszczowej, natomiast węglowodany są przyczyną poważnych problemów medycznych (demencja, choroba Alzheimera, przewlekłe bóle głowy). Według znakomitych naukowców z amerykańskiej placówki Mayo Clinic, osoby stosujące dietę bogatą w węglowodany są aż o 89% bardziej narażone na demencję. Z kolei dieta bogata w tłuszcze nasycone nie tylko obniża o 39% ryzyko choroby, ale może nawet cofnąć powstałe w mózgu szkody.

Ponadto wybitni uczeni podkreślają, że cholesterol, z którym zwykle staramy się walczyć, sprzyja narodzinom nowych komórek nerwowych i poprawia komunikację między neuronami. Jak wykazały ostatnie badania naukowe, wyższy poziom cholesterolu w surowicy ma wpływ na lepsze zdolności poznawcze.

Może zatem warto zrewolucjonizować naszą dietę i spojrzeć przychylniej na znienawidzone tłuszcze?

Źródło tekstu: http://nauka.newsweek.pl/mozg-lubi-tluste-jedzenie,artykuly,277499,1.html
Źródło grafiki: http://www.kuchniaplus.pl/

|