sty
7

Sto obrazów van Gogha na ekranie

Już w marcu 2014 roku w Gdańsku rozpocznie się produkcja pierwszego na świecie pełnometrażowego filmu będącego animacją malarską. Mowa o biografii wybitnego XIX-wiecznego malarza Vincenta van Gogha.

Realizacja 80-minutowego filmu pt. Loving Vincent (co można przetłumaczyć jako Kochający Vincent) to wyjątkowy projekt. Film będzie się składał z ok. 56 tysięcy kratek malowanych jako obraz na płótnie. Będzie to pierwsza tego typu pełnometrażowa animacja. Na ekranie zobaczymy ponad 100 technicznie ożywionych obrazów holenderskiego malarza, którego wspaniałe prace zachwycają kolejne pokolenia.

Loving Vincent
można określić mianem dokumentu kryminalnego – będzie to rodzaj śledztwa w sprawie przyczyn śmierci Van Gogha. Opowieść o ostatnich chwilach życia wielkiego artysty pozwoli na przybliżenie jego postaci. Pomysłodawczynią i reżyserką filmu jest Dorota Kobiela. Ta słynna malarka podkreśla, że duża część scenariusza (który współtworzy z Jackiem Dehnelem – znakomitym pisarzem i tłumaczem) jest oparta na faktach. Zdjęcia będą kręcone w Londynie. W filmie wystąpi prawdopodobnie dziesięciu aktorów – głównie angielskich. Ponadto w pracy nad tą produkcją udział około trzydziestu malarzy-plastyków, głównie absolwentów ASP.  

Celem twórców jest ukończenie Loving Vincent w takim terminie, aby miał on swoją premierę na festiwalu filmowym w Cannes w 2015 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/pomorze,42/ozywia-100-obrazow-van-gogha,382824.html

|