sty
10

Podróż po przedwojennej Polsce

Niedawno ukazał się wyjątkowy album ze zdjęciami autorstwa Zofii Chomętowskiej. Fundacja Archeologia Fotografii zorganizowała również wystawę poświęconą pracom tej wybitnej przedwojennej fotografki – można ją obejrzeć do końca stycznia.

Wspaniała książka Polska w podróży to kolejna odsłona bogatego archiwum Zofii Chomętowskiej. Ta znakomita fotografka – ukrywająca się pod pseudonimem „Wrona” – zwyciężyła w prestiżowym konkursie Wydziału Turystyki Ministerstwa Komunikacji na etatowego fotografa tej instytucji. Projekt miał cele propagandowe, zdjęcia zamieszczane w miejscach publicznych (np. na dworcach kolejowych czy w wagonach)  miały przyczynić się do zbudowania wizerunku Polski jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Na 1300 fotografiach (zrobionych w większości w 1938 r.) Chomętowska uwieczniła najciekawsze miejsca II Rzeczypospolitej. Dziś te zdjęcia – wykonane aparatem małoobrazkowym typu Leica – stanowią cenny dokument minionej epoki.

Książka Polska w podróży – której współautorkami są Karolina Puchała-Rojek i Karolina Ziębińska-Lewandowska – ukazuje m.in. Lublin, przemysłową zabudowę Katowic, Zakopane i Kielce – łącznie 70 miast i miasteczek reprezentujących wszystkie regiony Polski. Jak tłumaczą współautorki, poprzez takie ujęcie ta publikacja przypomina podręcznik do historii i geografii. Dzięki starym fotografiom można się cofnąć do przedwojennej Polski i zobaczyć budynki, które się zmieniły lub już nie istnieją. Na zdjęciach oprócz pejzaży i obiektów budowlanych pojawia się sama Chomętowska oraz jej towarzysze podróży (jak np. na fotografii obok).

Przy okazji publikacji Polski w podróży Fundacja Archeologia Fotografii zorganizowała w swojej galerii (ul. Andersa 13 w Warszawie) wystawę poświęconą Zofii Chomętowskiej. Na ekspozycję składa się ponad pięćdziesiąt oryginalnych przedwojennych odbitek. Część z nich można zobaczyć wyłącznie na wystawie.

Warto się pospieszyć – wystawa potrwa tylko do 31 stycznia.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/9149,1077209-Polska-w-podrozy—zdjecia-Zofii-Chometowskiej.html

|