sty
12

Syrop klonowy – słodki przysmak

Syrop klonowy to jeden z kulinarnych symboli Kanady. Ten wyjątkowy produkt można coraz częściej spotkać w polskich sklepach (choć nie jest on jeszcze aż tak popularny). Jakie zastosowanie ma syrop klonowy?

Naturalny syrop klonowy otrzymuje się poprzez odparowanie wody z soku pobieranego z pnia klonów. Nie zawiera konserwantów, jest bogaty w wiele cukrów, soli mineralnych i witamin. Podobnie jak miód, działa bakteriobójczo. Przy tym ma o wiele mniej kalorii niż cukier czy miód. Na uwagę zasługuje jego bursztynowy kolor specyficzny smak, który podbija kolejne podniebienia.

Światowa produkcja syropu klonowego jest skupiona na północnym wschodzie Ameryki Północnej. To w tamtejszych latach rośnie najwięcej klonów cukrowych i czerwonych (a tylko te – razem z klonami srebrzystymi – mają odpowiednio słodki sok, aby otrzymywać z niego syrop). Z roku z jednego drzewa można uzyskać 1-2 l. syropu.

Pierwotnie technologia wytwarzania syropu klonowego została opracowana przez Indian północnoamerykańskich. To właśnie oni do soku gromadzonego w drewnianych lub ceramicznych misach wrzucali rozgrzane kamienie (to tłumaczy charakterystyczny, „przypalony” smak syropu). Z kolei europejscy przybysze gotowali syrop w miedzianych kotłach. Dziś stosuje się przemysłowe metody wytwarzania tego wspaniałego przysmaku.

Obecnie produkuje się kilka rodzajów syropu:

Vermont Fancy – ma złoto-bursztynowy kolor i delikatny smak. Polecany do deserów,
Medium Amber – odznacza się bursztynową barwą i wyraźnie klonowym smakiem. Jest uniwersalny, nadaje się zarówno do deserów jak i wytrawnych dań,
Dark Amber – charakteryzuje go bardzo intensywny smak. Ma szerokie zastosowanie jako znakomity dodatek do deserów, potraw, drinków i koktajli, a także mięsa i ryb,
Grande B. – ma ciemny brunatny kolor i głęboki, lekko karmelowy smak. Jest doskonały do pieczenia,
Commercial Grande – jest dostępny wyłącznie w ilościach hurtowych. Używa się go w przetwórstwie spożywczym, np. do produkcji płatków śniadaniowych, wędzenia wędlin i mięs.

Syropu klonowego używa się przede wszystkim jako polewy do naleśników – zarówno francuskich crepes jak i amerykańskich pancakes. Jednak zastosowanie tego niezwykłego smakołyku jest znacznie szersze, stąd można go włączyć do codziennej diety. Stanowi wyśmienity dodatek do owoców, tostów francuskich, ciast, lodów, jogurtu, płatków śniadaniowych, a także sosów. Świetnie łączy się też z warzywami i mięsami. Można go również stosować jako zamiennik cukru.

Źródło tekstu: http://www.maple.com.pl/web/index.php/main/index/pg/o-syropie
Źródło grafiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Syrop_klonowy

|