sty
13

Czesi o polskiej kulturze

Niemal co roku Program 3 Czeskiego Radia „Vltaya” stara się dogłębnie przedstawić czeskim słuchaczom kulturę poszczególnych państw europejskich. W tym roku wybór padł na Polskę.

Wybranie Polski na temat przewodni świadczy o tym, że literatura polska jest coraz popularniejsza w Czechach. Jak pokazują rankingi, w ostatnich latach polskie książki utrzymują się stabilnie w pierwszej piątce pod względem liczby tłumaczeń ukazujących się u naszych południowych sąsiadów. Warto także przypomnieć, że Polska była gościem honorowym na targach książki Svět knihy w 2010 r. czy na festiwalu literackim „Miesiąc Spotkań Autorskich” w 2011 r. W tych uroczystościach udział wzięli wybitni polscy pisarze (m.in. Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Andrzej Sapkowski czy Dorota Masłowska).

Rok Polski realizowany jest przez wielu znakomitych redaktorów, tłumaczy i polonistów przy jednoczesnym wsparciu finansowym i merytorycznym ze strony Instytutu Polskiego w Pradze. Czuwający nad całością zespół prowadzony jest przez stałych współpracowników tej instytucji: Jiří Vondráčka (słynny dziennikarz i tłumacz polskich sztuk teatralnych) i Miloša Doležala (poeta i dziennikarz).

Rok Polski obejmuje ponad sto wspaniałych wydarzeń – od krótkich felietonów po komponowane audycje wieczorne. Główny temat to prezentacja historii i współczesności literatury polskiej poprzez słuchowiska (czytanie w odcinkach), wywiady i dyskusje z pisarzami oraz literaturoznawcami. Temu wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszy wiele ciekawych projektów (m.in. przetłumaczenie 12 współczesnych opowiadań na 12 miesięcy na język czeski i wydanie ich w formie antologii oraz prezentacja trzech sztuk teatralnych, które przygotowują Olga Tokarczuk, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Michał Walczak). Ponadto wybrane audycje zostaną poświęcone naszej historii, polskim miastom (np. Warszawa, Wrocław) i wybitnym Polakom.

Inauguracja Roku Polskiego odbędzie się 6 lutego 2014 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30537,rok-polski-w-czeskim-radiu.html

|