sty
14

Jedzenie na obrazach

W Austriackim Forum Kultury w Warszawie można zwiedzić wyjątkową wystawę „Kwestia smaku”. Na ekspozycję składają się oryginalne prace przedstawiające jedzenie i jego przetwarzanie. Wstęp wolny.

Okazuje się, że obrazy przedstawiające jedzenie mogą być naprawdę wspaniałe! Można się o tym przekonać podczas zwiedzania wystawy „Kwestia smaku” w Austriackim Forum Kultury (ul. Próżna 7/9 Warszawa). To bardzo ciekawy projekt. Kolejne prace skłaniają do zastanowienia się nad tym, czym właściwie jest smak i jakie emocje w nas wyzwala. Jak można wytłumaczyć fakt, że wybrane smaki nas uzależniają? Które z nich drażnią ośrodki w mózgu i na języku?

Na wystawie można zobaczyć znakomite obrazy, rysunki i szkice, a także wykresy dokumentujące m.in. proces idealizacji pożywienia, w którym potrawę – zanim trafi do masowej produkcji –  poddaje się stylistycznej przemianie. Tego typu idealizacja obejmuje szereg cech i właściwości nieosiągalnych zmysłami smaku i powonienia.

Każdy z wybitnych artystów próbuje na swój sposób opowiedzieć o wizerunku jedzenia i jego wpływie na zmysły i wyobraźnię. Słynny malarz Krzysztof Brycki pokazuje pierwszy etap kreowania kulinarnej fikcji. Dorota Podlaska – znana artystka – w swoich pracach niejako rozkłada potrawy na czynniki pierwsze, dokonując wizualnej analizy. Z kolei austriacki twórca Stefan Heizinger ukazuje drugie życie pożywienia jako niezbędnego rekwizytu w kulturze wysokiej.

Wystawę „Kwestia smaku” można obejrzeć do końca stycznia 2014 r.

Źródło tekstu: http://www.austria.org.pl/NEW/PL/index.php?id=1631
Źródło grafiki: http://www.kukbuk.com.pl/gotuje-sie/832,kwestia-smaku-wystawa

|