sty
15

Grób egipskiego piwowara sprzed 3000 lat

W Egipcie dokonano wyjątkowego odkrycia archeologicznego – znaleziono grobowiec dostojnika sprzed ponad 3000 lat. Knoso Em Hem (bo tak nazywał się pochowany człowiek) był przełożonym piwowarów.

Nienaruszony grobowiec pochodzący sprzed 3000 lat znaleziono na stanowisku El Khokha koło Luksoru na zachodnim brzegu Nilu (w tzw. Dolinie Dostojników, gdzie chowano egipską arystokrację, a także wysokich urzędników, wodzów). Zespołem wybitnych japońskich badaczy, którzy dokonali tego wspaniałego odkrycia naukowego kieruje prof. Jiro Kondo z Uniwersytetu Waseda w Tokio. Na grobowiec natrafiono przypadkiem podczas wstępnych prac porządkowych przeprowadzanych przed planowanym badaniem innego obiektu.  

Grobowiec w kształcie litery T składa się z głównej komory grobowej i dwóch mniejszych pomieszczeń. Archeolodzy ustalili, że w pochowano w nim człowieka o imieniu Khonso Em Hem, który żył ponad 3000 lat temu w czasach XX dynastii (1186-1070 p.n.e.). Po przetłumaczeniu napisów hieroglificznych okazało się, że był on tzw. przełożonym piwowarów. Nadzorował wytwarzanie piwa używanego podczas obrzędów m.in. ku czci bogini Mut.  

Najstarszy ze zidentyfikowanych egipskich browarów pochodzi z Hierakonpolis na południu kraju i liczy ok. 3700 lat. Młodszą o zaledwie sto lat instalację do warzenia piwa odkrył w Tell el-Farcha znakomity zespół polskich archeologów pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Ciałkowicza z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Składają się na nią trzy gniazda na kadzie oddzielone niskimi, wąskimi ściankami. Do ustabilizowania kadzi służyła baza – gliniana bryła otoczona glinianym pierścieniem. Takie rozwiązanie pozwalało na lepszą cyrkulację powietrza i – tym samym utrzymanie stałej temperatury.  

Warto wspomnieć, że najstarszym (bo pochodzącym sprzed 6 tys. lat!) zachowanym dowodem dokumentującym wytwarzanie piwa są pochodzące z terenów obecnego Iraku gliniane tabliczki sumeryjskie, na których wyryto postaci przygotowujące piwo z orkiszu. Obecnie są one przechowywane we francuskim Luwrze.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/1053418,1077303-Piwo-z-czasow-faraona.html

|