sty
24

„Wyspa” na festiwalu w Rotterdamie

Od 22 stycznia 2014 r. trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie, jedna z największych imprez filmowych na świecie. Swoją premierę podczas tego wspaniałego wydarzenia będzie miał m.in. znakomity film Katarzyny Klimkiewicz i Domingi Sotomayor Wyspa.

Wyspa (roboczy tytuł angielski to The Time Before) bierze udział w konkursie filmów krótkometrażowych zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie i konkuruje z 23 innymi produkcjami w tej kategorii. Ten wyjątkowy film jest nominowany do prestiżowej nagrody Tiger Award.

Katarzyna Klimkiewicz w swoim dorobku ma m.in. wielokrotnie nagradzany krótkometrażowy film Hanoi-Warszawa czy Zaślepiona (premiera tej drugiej produkcji miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu). Z kolei wybitna chilijska reżyserka Dominga Sotomayor za film Od czwartku do niedzieli została m.in. uhonorowana nagrodą główną festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Wyspę nakręciły w ramach programu DOX:LAB duńskiego festiwalu CPH:DOX, który łączy ludzi filmu z różnych krajów i kontynentów. 

Wyspa
opowiada o rodzinie, która spotyka się w domu na wyspie Chiloe. Bohaterowie prowadzą rozmowy o przyszłości i czekają na jeszcze jedną osobę, która ma do nich dołączyć. Tymczasem okazuje się, że zdarzył się wypadek. Reżyserki zainspirował znany wiersz Wisławy Szymborskiej Wypadek drogowy.

Jak tłumaczy Katarzyna Klimkiewicz, w filmie chciała uchwycić stan niepokoju, zagrożenia i bezsilności, wobec czegoś, czego nie da się nazwać. Zawsze interesowały ją codzienne zwykłe sytuacje, widziane z dystansu.  Przyznaje także, że wiele uczy się od swojej chilijskiej koleżanki.

Festiwal w Rotterdamie potrwa do 2 lutego 2014 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/362784,1080772-Film-Katarzyny-Klimkiewicz-i-Domingi-Sotomayor-Wyspa-w-Rotterdamie.html

|