sty
27

Włoska pizza zagrożona?

We Włoszech brakuje chętnych do robienia pizzy czy lodów – tak wynika z badań dotyczących zatrudnienia w tym kraju przeprowadzonych w 2013 r.

Jak wynika z danych krajowego stowarzyszenia handlu i rzemiosła, sytuacja ekonomiczna we Włoszech jest trudna. Brakuje tysięcy profesjonalnych piekarzy-pizzaioli, a także cukierników i lodziarzy. Jak tłumaczą analitycy, nie chodzi o osoby szybko przyuczone do zawodu, ale o wykwalifikowanych ekspertów, mistrzów kulinarnych. Właściciele cukierni i małych zakładów produkujących i sprzedających lody coraz bardziej gorączkowo poszukują piekarzy pizzy. Wiele wyjątkowych włoskich lokali trzeba było zamknąć z uwagi na brak odpowiedniego personelu. Ten problem dotyczy aż 13 tys. cukierni i lodziarni.

Analiza raportu wykazała, że w zeszłym roku aż 13% wolnych miejsc pracy przeznaczonych dla cukierników i wytwórców lodów pozostało wolnych. Zresztą chroniczny brak odpowiedniego personelu nie dotyczy jedynie branży gastronomicznej, ale również zakładów rzemieślniczych, fryzjerskich, krawieckich, a także firm budowlanych. To paradoksalne, biorąc pod uwagę, że bezrobocie we Włoszech stale rośnie.

Wspaniałej kuchni zazdrości Włochom cały świat – a tymczasem okazuje się, że nie ma komu robić znakomitych pizz. Chciałoby się rzec z włoska: mamma mia!

Źródło tekstu i grafiki: http://biznes.newsweek.pl/we-wloszech-nie-ma-komu-robic-pizzy-i-lodow-newsweek-pl,artykuly,279149,1.html

|