sty
29

Zwycięstwo „Wyspy” na festiwalu w Rotterdamie

Kilka dni temu na blogu pisaliśmy o Wyspie – filmie Katarzyny Klimkiewicz zrealizowanym wspólnie z Domingą Sotomayor – który miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie. Okazuje się, że Wyspa zdobyła główną nagrodę – Tiger Award – przyznawaną podczas tej wspaniałej filmowej imprezy.

Członkowie konkursowego jury tłumaczyli, że Wyspa – powstała w ramach programu DOX:LAB duńskiego festiwalu CPH:DOX, który łączy ludzi filmu z całego świata – to dzieło oszołamiająco silne i klimatyczne, w którym czas i miejsce uchwycono w tak delikatny sposób, że napięcie i dramatyzm po prostu przeszywają widza. 

Wyspa
(tytuł angielskiThe Time Before) to historia spotkania rodzinnego na wyspie Chiloe. Bohaterowie prowadzą swobodne rozmowy o przyszłości, czekając na jeszcze jedną osobę. Jednak nieobecny członek rodziny nie przyjedzie – a wszystko przez wypadek. Inspiracją dla tego wyjątkowego filmu był wiersz Wisławy Szymborskiej Wypadek drogowy.

Obie wybitne reżyserki mogą się już poszczycić znakomitym dorobkiem. Katarzyna Klimkiewicz zrealizowała m.in. wielokrotnie nagradzany krótkometrażowy film Hanoi-Warszawa. Za to film Od czwartku do niedzieli, debiut chilijskiej reżyserki Domingi Sotomayor otrzymał m.in. nagrodę główną festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu w 2012 r.

Festiwal w Rotterdamie rozpoczął się 22 stycznia i zakończy 4 lutego 2014 r. To jedna z największych i najbardziej znaczących imprez filmowych na świecie. W tegorocznym konkursie filmów krótkometrażowych o prestiżową nagrodę Tiger Awards ubiegały się aż 24 filmy. Jury nie miało wątpliwości, że to właśnie Wyspa powinna zostać uhonorowana tym niezwykłym wyróżnieniem.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wyspa-polki-wygrala-miedzynarodowy-festiwal-oszalamiajaco-silny-klimatyczny-film,391716.html

|