sty
30

Sukces „Naszej klasy” Słobodzianka w Szwecji

Wystawiany w szwedzkim Teatrze Galeasen spektakl Nasza klasa (na podstawie znakomitej sztuki wybitnego polskiego dramaturga Tadeusza Słobodzianka) otrzymał nominację do nagrody kulturalnej roku przyznawanej przez szwedzki dziennik „Dagens Nyheter”.

Nasza klasa Tadeusza Słobodzianka – która w 2010 roku została uhonorowana Nike, prestiżową nagrodą literacką –  odniosła kolejny sukces. Nominacja przyznana przez szwedzką gazetę „Dagens Nyheter” to zasłużone wyróżnienie dla tego wspaniałego dramatu. Okazuje się, że Nasza klasa – w tłumaczeniu Jaremy Bielawskiego i reżyserii Natalie Ringler – była najbardziej znaczącym przedstawieniem ubiegłego roku w Szwecji. Historia dziesięciu uczniów z polskiego miasteczka przedstawiona na przestrzeni lat tak bardzo spodobała się tamtejszym widzom, że w repertuarze teatru będzie gościć aż dziewięć miesięcy  (zamiast początkowo planowanych trzech).

Obecnie Nasza klasa należy do najczęściej wystawianych na świecie polskich sztuk. Można było ją obejrzeć m.in. na deskach angielskich, amerykańskich, hiszpańskich, włoskich, czeskich, japońskich, brazylijskich, węgierskich, litewskich i szwedzkich teatrów. Polska premiera sztuki odbyła się w Teatrze na Woli w Warszawie w reżyserii Ondreja Spišaka (wyróżnionego za ten wyjątkowy spektakl Feliksem Warszawskim 2011). W 2012 r. Nasza klasa wystawiana w Budapeszcie otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech. Z kolei w Tokio została uhonorowana Wielką Nagrodą Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013 r.

„Dagens Nyheter” już po raz ósmy przyznaje nagrodę w dziedzinie kultury. Krytycy gazety nominują zwycięzców w swoich dziedzinach (literatura, film, plastyka, muzyka, teatr), a następnie wyłaniają laureata. Zwycięzca otrzymuje statuetkę dłuta Evy Lange.

Źródło tekstu i grafiki: http://culture.pl/pl/artykul/nasza-klasa-slobodzianka-numerem-1-w-szwecji

|