sty
31

Rozpoczął się Rok Konia

Dziś w Chinach – po Roku Węża – rozpoczął się Rok Konia. To wyjątkowy czas dla Chińczyków i innych mieszkańców Azji. Obecnie Nowy Rok stanowi najważniejsze święto publiczne i prywatne w Państwie Środka.

W chińskim kalendarzu księżycowym znaki zodiaku podporządkowano nie miesiącom, okresom w ciągu roku, ale poszczególnym latom. Tak samo jak w zodiaku europejskim jest ich dwanaście – na każdy rok przypada jedno zwierzę (są to: szczur, bawół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia). Nowy Rok w Państwie Środka to tradycyjne święto rodzinne. W wigilię tego wspaniałego wydarzenia cała rodzina gromadzi się na wspólnej kolacji i spędza razem czas.

Chiński Nowy Rok wiąże się z wieloma ciekawymi przesądami. Tego dnia nie wyrzuca się śmieci. Wytłumaczenie tego osobliwego zakazu jest proste: razem ze śmieciami można nieopatrznie wyrzucić szczęście. Do innych zwyczajów należy unikanie sprzątania przez dwa tygodnie (lub, co może być zaskakujące, mycia – praktykują to ci, którzy potrafią się poświęcić w imię uszanowania dawnej tradycji).

Święto wiosny – bo tak inaczej nazywa się w Państwie Środka okres noworoczny – to również pora największej znanej na świecie czasowej migracji ludności. Jak szacują wybitni specjaliści, od połowy stycznia do końca lutego Chińczycy odbędą aż trzy miliardy sześćset milionów podróży!

Życzymy szczęśliwego Roku Konia!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.polskieradio.pl/130/3206/Artykul/1037643,Chinski-Nowy-Rok

|