lut
1

Nie samym chlebem żyje Polak

Ostatnie badania rynku wykazały, że w ciągu minionych dziesięciu lat spożycie pieczywa w Polsce spadło o ponad 30%, a w  tym roku raczej nie należy spodziewać się ożywienia. Jak to wpłynie na stan polskich piekarń?

Według prognoz wybitnych specjalistów z Instytutu Polskie Pieczywo w 2014 r. spożycie pieczywa może spaść do 49.5 kg na osobę. Dane pokazują, że coraz rzadziej sięgamy po chleb lub bułki – rok wcześniej statystyczny Polak zjadł ok. 50,5 kg pieczywa, tymczasem w 1990 r. jego spożycie przekraczało 104 kg na osobę.

Można to wytłumaczyć zmianą nawyków żywieniowych. Jemy więcej przekąsek, zastępujemy kromki chleba płatkami zbożowymi. Poza tym coraz częściej odwiedzamy lokale gastronomiczne. To wszystko przekłada się na kryzys ekonomiczny w polskich piekarniach – zwłaszcza tych małych i średnich.

Jak wynika z dokumentów Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa w minionym roku mogło upaść ok. 500 firm. Z kolei analiza Instytutu Polskie Pieczywo szacuje liczbę istniejących piekarni na 8,8-8,9 tys., a liczbę tych, które zniknęły z rynku – na ponad 300. 2014 rok może przynieść podobne straty w tym sektorze.

W tym kontekście wspaniałe polskie przysłowie „nie samym chlebem żyje człowiek” okazuje się boleśnie prawdziwe.

Źródło tekstu i grafiki: http://tvn24bis.pl/informacje,187/polacy-jedza-coraz-mniej-chleba-upadnie-300-piekarni,391557.html

|