lut
5

Nagroda „Nowych Książek” dla Bohdana Cywińskiego

Redakcja prestiżowego miesięcznika „Nowe Książki” uhonorowała swoją doroczną Nagrodą wybitnego profesora Bohdana Cywińskiego za wyjątkowy tom esejów Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej.

Bohdan Cywiński (ur. w 1939 r.) to polonista, pisarz, historyk. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a także filozofię chrześcijańską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykładał na wielu europejskich uniwersytetach (nie tylko polskich, ale i szwajcarskich, ukraińskich, białoruskich, litewskich i łotewskich). W swoim bogatym dorobku ma tak wspaniałe książki jak m.in.: Rodowody niepokornych, Zatruta humanistyka, …Potęgą jest i basta, Ogniem próbowane, Doświadczenia polskie, Mój kawałek Europy, Baśń niepodległa, czyli w stronę politologii kultury

Szańce kultur. Szkice z dziejów narodów Europy Wschodniej
to pierwsze tak obszerne opracowanie naukowe poświęcone analizie spotkań  kultur narodów Europy Wschodniej z kulturą rosyjską (często narzucaną politycznie) na przestrzeni setek lat – od XVIII w. do 1917 r. Cywiński bada metody rusyfikacyjne i tłumaczy, w jaki sposób z nimi walczono, a także pokazuje, jak na ich gruncie tworzyła się odrębna kultura narodowa.

Nagrodę „Nowych Książek” ustanowiono w pięćdziesiątą rocznicę istnienia pisma. Ma ona na celu wyróżnienie znakomitych polskich książek, wzbogacających naszą kulturę o nowe wartości. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Tadeusz Różewicz, Radosław Romaniuk, Krystyna Czerni, Ryszard Kapuściński, Kazimierz Orłoś czy Barbara Skarga.

Serdecznie gratulujemy!

Źródło tekstu i grafiki: http://www.instytutksiazki.pl/wydarzenia,aktualnosci,30632,nagroda-%E2%80%9Enowych-ksiazek%E2%80%9D-.html

|