lut
7

Odnaleziono dwa wiersze Safony

Wspaniała wiadomość dla wielbicieli antycznej poezji! Odnaleziono dwa wiersze Safony, wybitnej greckiej poetki. Jeden z nich jest niemal kompletny, a drugi zachowany we fragmentach.

Safona to najsłynniejsza grecka poetka. Żyła w VII p.n.e. na wyspie Lesbos. Do naszych czasów w całości zachował się zaledwie jeden z jej wierszy miłosnych, cztery inne znamy z obszernych fragmentów, a pozostałe – z pojedynczych fraz lub linijek.

Odnalezione właśnie utwory przetłumaczył, zidentyfikował i opracował angielski filolog klasyczny i papirolog Dirk Obbink, który od lat kieruje zespołem analizującym papirusy z egipskiego miasta Oxyrhynchos. To wyjątkowe odkrycie literackie było możliwe dzięki anonimowemu kolekcjonerowi, który pokazał temu znakomitemu badaczowi papirus z oryginalnym tekstem (na zdj. obok).

Obbink szybko zorientował się, kto stworzył te wiersze. Utwory Safony były pisane tzw. strofą saficką w dialekcie eolskim na papirusie datowanym na III w. n. e. W jednym z utworów pojawiają się wzmianki o braciach poetki, Charaksosie i Larichosie (wspominali o nich inni antyczni autorzy, ale nie znajdziemy po nich śladu w ocalałej twórczości Safony). W odnalezionym wierszu Safona pisze o swoim oczekiwaniu na powrót Charaksosa z zamorskiej wyprawy kupieckiej. Na końcu wspomniany zostaje Larichos, który kiedyś wyrośnie na mężczyznę. W następnym wierszu – znacznie bardziej uszkodzonym – niewiele można odczytać. Wiadomo tylko, że podmiot liryczny zwraca się z prośbą o pomoc do Afrodyty – bogini miłości.

Odnalezione utwory Safony wraz z wnikliwym komentarzem Dirka Obbinka ukażą się w niemieckim piśmie specjalistycznym „Zeitschrift fuer Papyrologie und Epigraphik”.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rmf24.pl/kultura/news-odkryto-dwa-wiersze-safony,nId,1098100

|