lut
10

Lalka Barbie przegrywa z tabletami

Jak pokazują statystyki, lalka Barbie – kultowy produkt firmy Mattel, po który chętnie sięgały kolejne pokolenia dzieci – cieszy się coraz mniejszą popularnością. Sprzedaż Mattela spadła niespodziewanie w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Coraz mniej klientów sięga po słynną lalkę Barbie. Jak można to wytłumaczyć? Szczupła blondynka o ujmującym uśmiechu przegrywa z nowinkami technicznymi – dzieci interesują się bardziej smartfonami i tabletami. W rezultacie sprzedaż lalek Barbie spadła o 13%. Nieco mniejszy spadek odnotowano w grupie zabawek-samochodów Hot Wheels i Matchbox – 11%.

Wybitni specjaliści z firmy Mattel wyjaśniają, że ubiegły rok był czasem wyzwań i przekształceń w sprzedaży detalicznej. Zakładane pomyślne prognozy nie sprawdziły się z racji osłabienia ekonomicznego na rynku amerykańskim. Przychody netto ze sprzedaży detalicznej firmy Mattel spadły o 6,3%.

Lalka Barbie narodziła się w 1959 roku, a jej twórcami byli Ruth i Elliot Handlerowie, założyciele niewielkiej firmy Mattel Creations. To właśnie Ruth Handler – obserwująca zabawę swej córki Barbary lalką-niemowlakiem – zauważyła, że na rynku nie ma odpowiednika lalki-kobiety. To ją zainspirowało Stworzenie pierwszej Barbie zajęło kilka lat (być może pierwowzorem była Lilli wymyślona przez niemieckiego rysownika komiksów dla dorosłych). Na początku Barbie nie cieszyła się popularnością – sytuację zmieniła dopiero reklama telewizyjna zabawki, która zainteresowała dziewczynki. Przez lata wizerunek lalki znacznie się zmieniał, Barbie wcielała się w rozmaite role, doczekała się też wspaniałego towarzystwa (chłopaka Kena, przyjaciółek, rodzeństwa). W końcu stała się ikoną popkultury – jej postać pojawia się w wielu książkach, filmach, czasopismach czy grach komputerowych.

Czy wyjątkowa pozycja atrakcyjnej blondynki jest zagrożona? Czy Barbie przegra z tabletami? Czas pokaże.

Źródło tekstu: http://tvn24bis.pl/informacje,187/barbie-coraz-mniej-atrakcyjna-spada-sprzedaz-kultowej-lalki,393321.html oraz http://urodaizdrowie.pl/prawdziwa-historia-lalki-barbie
Źródło grafiki: http://urodaizdrowie.pl/prawdziwa-historia-lalki-barbie

|