lut
11

Polskie lwy, jaguary i lamparty

Wybitni paleontolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego odkryli, że na terenie Polski żyły jaguary, lamparty i lwy plejstoceńskie. Szczątki tych zwierząt znaleziono – po raz pierwszy w historii – na terenie wykopalisk na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Jak tłumaczy dr Adrian Marciszak z Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego, odkrycie śladów bytności jaguara i lamparta na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej pokazuje, że fauna i flora na terenach Polski była bogatsza niż dotychczas myślano. Jaguar mógł przybyć tutaj około 2 mln lat temu z Afryki bądź terenów azjatyckich. Lamparty i lwy plejstoceńskie żyły później, bo około 600 tysięcy lat temu.

Jaguar ważył około 15-200 i przypominał osobniki żyjące obecnie w Ameryce Centralnej i Południowej. Do wymarcia jaguara przyczyniło się pojawienie się lwa plejstoceńskiego (jego szkielet na zdj.), drapieżnika ważącego około 350-500 kilogramów. Ślady lwów plejstoceńskich odkryto już wcześniej, natomiast znalezienie szczątków jaguara i lamparta wymagało starannej analizy porównawczej, zestawienia zebranego materiału naukowego z eksponatami w innych muzeach. Teraz znakomici naukowcy mają pewność, że te wspaniałe drapieżniki żyły również tutaj.

Wykopaliska w Jaskini Biśnik – prowadzone od 1991 pod kierunkiem prof. Krzysztofa Cyrka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu – dostarczyły dotąd wyjątkowego materiału archeologicznego i paleontologicznego dokumentującego historię człowieka na tle przemian przyrodniczych w ciągu ostatnich 350-300 tysięcy lat.

Źródło tekstu i grafiki: http://nauka.newsweek.pl/jaguary-i-lamparty-zyly-na-terenie-polski-newsweek-pl,artykuly,279876,1.html

|