lut
13

Twórczość Delibesa w ilustracjach

Już dziś, 13 lutego o godz. 18:00 w Instytucie Cervantesa w Krakowie odbędzie się wernisaż wspaniałej wystawy „Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach” połączony z dyskusją na temat Miguela Delibesa, wybitnego hiszpańskiego powieściopisarza.

„Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach” to zaproszenie do podróży po świecie powieści Miguela Delibesa. Wystawa podzielona jest na piętnaście tematów, które pokazują stałe motywy pojawiające się w książkach tego znakomitego hiszpańskiego pisarza.

W wernisażu, który będzie miał miejsce w Galerii Instytutu Cervantesa (Kanonicza 12, Kraków) weźmie udział Elisa Delibes, córka pisarza oraz prezeska Fundacji jego imienia. Komisarze wystawy – Alfonso Léon oraz Sabela Mendoza opowiedzą m.in. o projekcie połączenia dzieł literackich Delibesa z ilustracjami najlepszych hiszpańskich grafików (takich jak Arnal Ballester, Mónica Gutiérrez Serna, Elena Odriozola czy Emilio Urberuaga), a także o tym, jak wyglądała praca z rysownikami i przedstawianie w formie graficznej tego, co Delibes chciał wyrazić w swoich książkach.

Miguel Delibes (1920-2010) należy do najważniejszych powieściopisarzy hiszpańskich drugiej połowy XX wieku i jest jednym z autorów najczęściej czytanych i tłumaczonych na języki obce w XX wieku. W swoim dorobku ma blisko sześćdziesiąt tytułów – w tym powieści, książek podróżniczych, książek poświęconych polowaniom i wędkarstwu, utworów przeznaczonych dla dzieci, dziennik, eseje i artykuły prasowe. W swoich dziełach poruszał ważne problemy społeczne, zawsze łączył literaturę z dziennikarstwem, często uciekał w świat fikcji. Był laureatem wielu prestiżowych nagród (m.in. Nagrodą Cervantesa w 1993 przyznana za całokształt twórczości). W Polsce ukazały się m.in. następujące książki Delibesa: Niewinni święci, Szczury, Pięć godzin z Mariem.

Wyjątkową wystawę „Wspólna ojczyzna. Delibes w ilustracjach” będzie można oglądać do 30 kwietnia 2014 r.

Źródło tekstu i grafiki: http://cracovia.cervantes.es/FichasCultura/Ficha93242_61_29.htm

|