lut
16

Polscy „bamboccioni”?

Statystyki pokazują, że ponad 43% Polaków w wieku od 25 do 34 lat wciąż mieszka z rodzicami. To wyjątkowy rekord w północnej Europie. Polska tym samym zbliża się do Włoch, w których taka sytuacja jest powszechna.

Jak wynika z badań ośrodka GRAPE na Uniwersytecie Warszawskim, bezrobocie młodych (czyli ludzi w wieku od 25-34 lat) w Polsce w latach 2007-2012 wzrosło z 7,8% do 9,2%. Wraz z pogorszeniem sytuacji ekonomicznej kraju wzrasta odsetek tych, którzy wciąż mieszkają przy rodzicach (z 38,8% na 43,4%).

Wspólne mieszkanie dorosłych dzieci z rodzicami to zjawisko bardzo częste we Włoszech, gdzie wskaźnik bezrobocia jest dosyć wysoki. Takich ludzi nazywa się tam „bamboccioni” (w tłumaczeniu z języka włoskiego: „dorosłe bobasy”).

Jednak wbrew temu co mogłoby się wydawać, nasi rodzimi „bamboccioni” przeważnie wcale nie są bezrobotni – dwie trzecie pracuje na pełen etat. Jedynie 13,8% z nich nie ma pracy i musi korzystać ze wsparcia finansowego rodziców. Ta struktura nie zmienia się w kryzysowych latach.

Czy Polsce grozi eskalacja zjawiska charakterystycznego dotąd dla Włoch? Czas pokaże.

Źródło tekstu i grafiki: http://polska.newsweek.pl/dzieci-mieszkajace-z-rodzicami-bamboccioni-newsweek-pl,artykuly,280402,1.html

|