lut
23

Ślady człowieka prehistorycznego

Na wschodnim wybrzeżu Anglii dokonano wyjątkowego odkrycia. To właśnie tam znaleziono najstarsze w Europie i poza Afryką odciski kroków. I choć wzburzone morze zniszczyło cenne prehistoryczne świadectwo, ślady praludzi nie zniknęły bez śladu.

Tego wspaniałego odkrycia dokonał zespół wybitnych naukowców z British Museum, Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i z Queen Mary College. Odciski odnalezione na angielskim wybrzeżu zostawiła rodzina praludzi przechodzących przez wilgotny muł w rejonie ujścia prehistorycznej rzeki obok Happisburgh w hrabstwie Norfolk. Jak tłumaczą naukowcy, typ śladów wskazuje na to, że przechodziła tamtędy rodzina – dorośli oraz towarzyszące im dzieci. Wędrownicy reprezentowali Homo antecessor – szczątki tego gatunku od paru lat odkopuje się w hiszpańskiej jaskini Atapuerca.

To nie pierwsze wspaniałe znalezisko archeologiczne w tym regionie. Znakomici badacze odkryli tu już wcześniej kości mamutów oraz narzędzia krzemienne z epoki lodowcowej (kiedy Anglia była półwyspem). Odkrycia dokonano w maju zeszłego roku, ale dopiero teraz o tym powiadomiono. Najpierw – w obawie przed szkodliwym działaniem morza – pospiesznie sporządzono odlewy prehistorycznych śladów.

Niestety prognozy naukowców sprawdziły się. Znalezisko zostało zniszczone przez huragany i potężne fale szalejące w Happisburgh tej zimy. Na szczęście ślady nie zginęły bez śladu – pozostała po nich dokumentacja fotograficzna, a także trójwymiarowe kopie.  

Źródło tekstu i grafiki: http://www.rp.pl/artykul/1053418,1085943-Slady-stop-praludzi-sprzed-miliona-lat.html

|