lut
24

O I wojnie światowej dla dzieci

W studiu Se-ma-for w Łodzi zrealizowano część zdjęć do serialu Small hand in a Big War pokazującego wydarzenia I wojny światowej w wersji opowiedzianej przez dzieci. Ten wyjątkowy projekt stworzono z myślą o dziecięcej widowni.

Serial Small hand in a Big War (co można przetłumaczyć jako: Wielka wojna w małych rękach) powstał w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą wybuchu I wojny światowej. To osiem 25-minutowych odcinków, a akcja każdego z nich rozgrywa się w domu jednego z dzieci, które podczas wojny spisywały swoje przeżycia w pamiętnikach. Widz przeniesie się m.in. na tereny angielskie, francuskie, włoskie czy niemieckie i pozna historie opowiedziane przez małych uczestników wydarzeń.  

W Łodzi odbyło się jedenaście dni zdjęciowych, do których przygotowania trwały dwa miesiące. Przy budowie dekoracji i pracowało sześciu wybitnych artystów. W rezultacie powstało wiele wspaniałych rekwizytów, a także dziesięć makiet w różnych rozmiarach, na których „zagrało” blisko tysiąc żołnierzy. Dla uwydatnienia dziecięcej perspektywy twórcy zdecydowali się na wykreowanie wymyślonych krajobrazów, które pojawiają się jako animacyjne makiety (dzięki temu mogły być ukazane sceny bardzo trudne do realizacji – np. nalot zeppelinów atakujących Londyn). Efekt ruchu i dynamikę zdjęć osiągnięto poprzez ruch kamery i odpowiednie efekty specjalne.

Znakomity serial Small hand in a Big War będzie pokazywany w kilkunastu krajach europejskich, m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Belgii, Szwajcarii i Szwecji. Data polskiej premiery nie jest jeszcze znana.

Źródło tekstu i grafiki: http://www.tvn24.pl/lodz,69/wielka-wojna-w-malych-rekach-pierwszy-serial-o-i-wojnie-swiatowej-dla-dzieci,398270.html

|